Elektryczne obroże

Tresura psa | Elektryczna obroża | Szkolenie psów


Nagrody i kary dla psa

Bardzo nowoczesne systemy trenowania psów bazują w głównej mierze na systemie nagród. Jest to obecnie w tym zakresie niezmiernie popularny trend. Polega to na tym, że pies – w zamian za wykonanie wydanego przez właściciela polecenia w pożądany sposób – otrzymuje smakołyk. Takie rozwiązanie – chociaż posiada wiele pozytywnych aspektów – nie jest niestety pozbawione wad, ponieważ pies zacznie w końcu robić coś tylko i wyłącznie po to, aby zostać nagrodzonym przekąską.

Zwierzę w ten sposób nie nauczy się, że pewne jego zachowania są złe i w wielu sytuacjach taka a taka reakcja jest źle widziana. Będzie chciał tylko dostać coś smacznego, a jeśli nie dostanie – zaczną się tak zwane problemy wychowawcze. System nagradzania skuteczny jest tylko wówczas, jeśli idzie z systemem kar. Dzięki temu możliwe jest oduczenie pupila nieprawidłowych zachowań.

Można to zrobić za pomocą elektrycznych obroży treningowych, systemów typu elektroniczny kojec (rozwinięta technicznie idea rozwiązań typu elektryczny pastuch czy pasterz elektroniczny) dla psa oraz obroży antyszczekowych przeciw szczekaniu i wyciu. Będą się one kojarzyć psu niezbyt przyjemnie i pies po prostu zrezygnuje z określonych zachowań, bo nauczy się, że skończy się to dla niego niemiłym impulsem czy też dawką równie niemiłego zapachu. Chodzi w tym wszystkim o to, aby wyrobić u niego świadomość, które nawyki są złe.

Trzeba jednak pamiętać, że nawet prawidłowe stosowanie elektronicznych obroży do tresury nie opiera się li tylko i wyłącznie na negatywnym bodźcu impulsowym. W markowych modelach jak i tych, których używają zawodowi treserzy zazwyczaj ten nieprzyjemny dla psa impuls jest poprzedzony sygnałem ostrzegawczym po którym pies ma szansę zmienić swoje zachowanie, a w takim przypadku obroże tego typu ograniczą swoje działanie do systemu ostrzegania nie podając mu negatywnego bodźca.

Za każdym razem kiedy szkolony pies poprawnie wykonuje nasze polecenia należy odpowiednio go docenić – czy to przysmakiem, czy po prostu dłuższą chwilą poświęconą na wzajemnej zabawie i pieszczeniu ukochanego psiaka tak by on sam w późniejszym okresie szkolenia chętnie podchodził do treningu i zdobywania nowych umiejętności stając się z czasem psem, którego zachowania nie będą przyczyną konfliktów i niepotrzebnych nerwów choć jak wiadomo i takich sytuacji do końca i w pełnym zakresie wykluczyć się nie da ale poprzez odpowiednie szkolenie psa, racjonalnie dozowanie kar i nagród zawsze można próbować dążyć do tego celu wspólnie ze swoim psem.

Kategorie: Niewidoczne ogrodzenie,Obroża elektryczna — Majka o 10:25, 20 sie 2010

Komentarze (0) »

Brak komentarzy

RSS komentarzy do wpisu. Adres trackback

Zostaw komentarz

Dozwolone znaczniki XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>