Elektryczna obroża do tresury każdego psa
Najtrudniej jest wyszkolić psa rasy myśliwskiej. Są to psy o bardzo silnym instynkcie łowczym, który naprawdę trudno jest poskromić. Warto w przypadku psów myśliwskich podejść do tresury poprzez zabawę. Dużo przyjemności takim psom sprawia zabawa w klasyczne “aport”. A zabawa ta jest jednocześnie nauką wykonywania poleceń. Kolejnymi psami, z którymi mogą pojawić się problemy natury wychowawczej to psy dorosłe, które w trakcie okresu szczenięcego nie były w żaden sposób szkolone. Takie psy nie znają żadnych komend, czują się zatem w domowym stadzie jak samiec alfa, któremu wszystko zezwolone jest robić.
Wiele osób takie psy oddaje na profesjonalne szkolenia. Efekty widać od razu. Jednakże pies uczy się słuchać osoby przekazującej komendy, czyli w tym przypadku zawodowego szkoleniowca. Po powrocie z psem do domu wszystko wraca do “normy”. Czyli pies znowu wyleguje się na łóżku, a podczas spaceru ciągnie się i szarpie na smyczy.
Każdy właściciel psa musi być tez jednocześnie jego treserem. Zdobycie podstawowej wiedzy na ten temat nie zajmie dużo czasu, a naprawdę przyniesie efekty. Sięgnąć w takim przypadku warto po system treningowy jakim jest obroża elektryczna. Jest to prosty w działaniu system opierający się na związkach przyczynowo – skutkowych. Jest to najbardziej zrozumiała forma przekazu dla naszych czworonogów. Szkolenie z elektryczną obrożą przebiegnie jeszcze szybciej, kiedy nauczymy wcześniej psa komend takich jak “nie wolno”.
Dzięki znajomości podstawowych komend pies będzie wiedział czego od niego oczekujemy. Szkolenie z elektryczną obrożą zawsze musi odbywać się z udziałem naszych słownych komend. I od wypowiedzenia komendy właśnie zaczynamy, kiedy pies robi coś niedozwolonego. Jeśli nas nie słucha, jest zaaferowany wykonywaną czynnością, to za pomocą pilota wysyłamy ostrzeżenie. Ostrzeżeniem tym jest dźwięk akustyczny lub też wibracja obroży. Próbujemy raz jeszcze wydać komendę. Jeśli w dalszym ciągu jesteśmy przez psa lekceważeni to sięgamy po pilota i używamy przycisku odpowiadającego za przesłanie impulsu korekcyjnego do obroży. Taki impuls powoduje napięcie mięśni psa. Poi tym bodźcu psy przestają ignorować właściciela. I wtedy wreszcie wypowiadając komendę zostaniemy wysłuchani, gdyż pies skupi uwagę na nas, a nie na tym co dotychczas tak go zajmowało.
Podczas szkolenia z elektryczną obrożą musimy zawsze być konsekwentni. Za każdym razem kiedy pies wykona nasze polecenie trzeba go nagrodzić. Skojarzy wtedy wykonanie polecenia z przyjemnością i chętniej będzie nas słuchał. Jednocześnie, gdy nie wykonuje naszych poleceń odczuwa nieprzyjemne napięcie mięśni, więc będzie dążył do tego, aby to nieprzyjemne uczucie pojawiało się najrzadziej jak to możliwe.
Sprawdź co pomoże w tresurze Twojego psa:
Duże psy wymagają zastosowania obroży elektroniczne o wzmocnionej budowie oraz o wzmocnionym impulsie korekcyjnym. Im pies jest większy tym jest bardziej odporny na takiego rodzaju bodźce. Dlatego ciekawą propozycją dla posiadaczy dużych czworonogów jest obroża 1210NCP marki Dogtra, która od lat cieszy się olbrzymim zaufaniem treserów i szkoleniowców.
A jeśli posiadasz nieco mniejszego psa, na przykład Beagla, to sprawdź koniecznie produkt o nazwie Micro-iDTZ3000. Jest to zestaw z bardzo małą obrożą i równie małym pilotem. Obroża nawet dużo lżejszemu psu nie będzie sprawiała dyskomfortu podczas noszenia, pod warunkiem, że pies będzie ważył więcej niż 3.6kg. A co do jakości to nic dodać i nic ująć, bo producentem tej obroży jest DT Systems.
A gdy mamy psa lżejszego niż 3,6 kg, to też możemy go tresować za pomocą urządzeń elektronicznych. Służy do tego specjalny elektroniczny treser, który nie wymaga używania obroży elektronicznej. Obroża elektroniczna dla psa ważącego mniej niż 3.6 kg, może być zbyt dużym obciążeniem. treser działa na zasadzie dźwięków pozytywnych i negatywnych.